اخبار

مونتاژ و ساخت تجهیز EDI با جوشکاری مواد ترمو پلاستیک
اپراتور 2

مونتاژ و ساخت تجهیز EDI با جوشکاری مواد ترمو پلاستیک

برای اولین بار در شرکت مپنا بویلر انجام شد

با انتقال دانش مهندسی مونتاژ پکیج EDI (Electrodeionization Package) برای تولید آب فوق خالص (آب دمین یا آب بدون املاح)، برای اولین بار در کشور ساخت این تجهیز با جوشکاری مواد ترموپلاستیک در مپنابویلر انجام شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و ساخت بویلر و تجهیزات مپنا، یکی از مهمترین نیازهای صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاهی، تولید آب فوق خالص برای تغذیۀ بویلرها و یا استفاده در فرآیندها می باشد. روش معمول مورد استفاده، سیستم های رزینی بوده که به واسطه معایب زیادی از جمله خطرات و هزینه های بالای مواد شیمیایی، در حال جایگزبنی با روش های نوین از جمله EDI است.

در فناوری مذکور، با استفاده از  میدان الکتریکی ایجاد شده توسط الکترودها و همچنین غشای تبادل یونی و رزین، املاح موجود در آب جدا می شوند و خلوص آب تا حد بسیار زیادی بالا می رود به گونه ای که قابلیت مصرف در فرایندهای حساس در صنایع مختلف، فراهم آید. به صورت متداول، رسانایی آب تولیدی در EDI، کمتر از 0.1 میکروزیمنس بر سانتی متر است.

مهمترین ویژگی EDI، احیای مستمر و پیوستۀ رزین ها توسط یون های حاصل از تجزیۀ آب و حذف مصرف سود و اسید در تولید آب دمین است. این موضوع علاوه بر کاهش هزینه ها، کاهش مخاطراتی که بهره برداران در مصرف مواد شیمیایی پر خطر با آن مواجه بودند را نیز در پی دارد.

استفاده از EDI در صنایع دارویی و سرم سازی کشورمان و سایر کشورهای جهان، به واسطۀ نیاز به آب با خلوص بسیار زیاد بخصوص برای تزریق مستقیم به داخل بدن، سابقۀ طولانی تری دارد. اما در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاهی به دلیل نیاز به آب بیشتر، استفاده از این فناوری، در دهۀ اخیر تجاری شده است.

گروه مپنا در پروژه های چند سال اخیر خود، در راستای پیروی از استانداردهای جهانی مورد تاکید شرکت های بزرگ دنیا، اقدام به جایگزینی این پکیج با سیستم های قدیمی و متعاقبا تامین آن از سازندگان خارجی کرد.

پس از اجرای چند پروژه، شرکت مهندسی و ساخت بویلر و تجهیزات مپنا برای کاهش وابستگی به منابع خارجی موفق شد در قالب انتقال دانش مهندسی مونتاژ اسکید EDI از شرکت سازنده اروپایی، برای اولین بار به داخلی سازی مونتاژ کامل آن با جوشکاری مواد ترموپلاستیک در ایران بپردازد. اقدام مذکور منتج به اشتغال بیشتر، صرفه جویی ارزی و تسریع در اجرای پروژه های جاری شده است به گونه ای که هم اکنون امکان طراحی و اجرای پروژه های تولید آب دمین با ظرفیت چند صد متر مکعب بر ساعت توسط این شرکت وجود دارد.

شرکت مهندسی و ساخت بویلر و تجهیزات مپنا به عنوان شرکت تخصصی در حوزه تجهیزات نیروگاهی، نفت و گاز و پتروشیمی و همچنین تصفیه و شیرین سازی آب در مسیر تولید و ساخت داخل تجهیزات با هدف کاهش وابستگی صنایع کشور فعالیت می کند.

مطلب قبلی قدردانی از مدافعان سلامت در مبارزه با کرونا
مطلب بعدی برای نخستین بار در مپنا بویلر انجام شد:

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :

409 رتبه بندی این مطلب:
3/0
0رأی موافق 0رأی مخالف
برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

انتخابگر پوسته